Alle Belgische btw-plichtige bedrijven moeten vanaf 1 januari hun transacties met andere ondernemingen verplicht elektronisch factureren. Facturen tussen bedrijven in pdf-formaat of op papier zijn dan verleden tijd. Gestructureerde facturen moeten rechtstreeks uitgewisseld worden tussen de software van bedrijven.
Een maand voor de invoering ervan bleek minder dan de helft van de Belgische btw-plichtige bedrijven al klaar voor de verplichte e-facturatie. De eerste drie maanden zal er wel nog een tolerantieperiode zijn.
Voor bedrijven die alleen voor particulieren werken, geldt de verplichting niet voor hun uitgaande facturen. Maar ook zij moeten hun systemen aanpassen omdat ze de gestructureerde facturen van hun leveranciers moeten kunnen ontvangen.
Wie niet aan de verplichting voldoet, kan volgens de begin 2024 in de Kamer gestemde invoering sancties van 1.500 tot 5.000 euro riskeren.
De federale overheidsdienst Financiën kondigde wel al een tolerantieperiode van drie maanden aan. In die periode komen er geen sancties bij inbreuken, op voorwaarde dat de onderneming kan aantonen dat ze tijdig en op redelijke wijze voorbereidingen heeft getroffen om de nieuwe verplichting na te leven.