China wil dat de Verenigde Staten de exportbeperkingen versoepelen op chips die cruciaal zijn voor AI. Voor Beijing zouden afspraken hierover onderdeel moeten zijn van een handelsakkoord voorafgaand aan een mogelijke top tussen presidenten Donald Trump en Xi Jinping, meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
Beijing wil dat de regering-Trump de exportbeperkingen op zogenoemde high-bandwidth memory (HBM)-chips versoepelt. Dat zouden Chinese functionarissen aan experts in Washington hebben verteld. De kwestie zou ook aan de orde zijn gesteld bij de huidige handelsbesprekingen tussen China en de VS.
China heeft tot dinsdag de tijd om een nieuwe overeenkomst met het Witte Huis te bereiken, anders riskeert het land opnieuw torenhoge importheffingen. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft eerder wel laten weten dat deze deadline waarschijnlijk wordt uitgesteld.
Gespannen situatie
Onlangs ging de discussie vooral over Amerikaanse beperkingen op de uitvoer naar China van H20-chips van AI-chipconcern Nvidia. De H20-export hebben de VS nu weer toegestaan. Maar volgens de Financial Times maakt China zich meer zorgen over de beperkingen rond HBM-chips, omdat die van belang zijn voor Chinese bedrijven die werken aan eigen AI-chips.
De situatie blijft gespannen. Zondag was er ook Chinese kritiek op vermeende veiligheidsrisico’s van H20-chips. Dat de VS deze export weer toestaan, wil niet zeggen dat China ze massaal gaat afnemen, was de boodschap van een aan Chinese staatsmedia gelieerd socialmedia-account.